Чернігівські медіа в 2024-му: підсумки року  

Воєнна тематика залишається головною темою чернігівських медіа в 2024 році, на сайтах зменшилася кількість “джинси”, друковані видання продовжують непросту боротьбу за своє виживання, але в регіональному медіаполі з’являються і нові проєкти. Водночас частина місцевих медіа втягнута в політичне протистояння між чернігівською міською радою та військовою адміністрацією.  

Наприкінці року, що минає, Інститут масової інформації (ІМІ) традиційно підсумовує медійний рік, згадує найважливіші події та тенденції.   

Тенденції та стандарти в чернігівських медіа в 2024 році  

Протягом року ІМІ здійснював моніторинг найпопулярніших онлайн-медіа регіону, відслідковував дотримання стандартів та досліджував  тенденції. Ось кілька висновків.  

Головною темою місцевих медіа продовжує залишатися війна. Вона займає понад третину інформаційного наповнення чернігівських онлайн-медіа. Повідомлення про щоденні обстріли прикордоння Чернігівщини, руйнування цивільної інфраструктури, втрати воїнів, роботу волонтерів та гуманітарних місій з відновлення області становлять основу новин на воєнну тематику. Відмітимо, що в порівнянні з тематичним дослідженням  у 2023 році, кількість новин про війну в чернігівських онлайн-медіа не змінилася і становила 31% загальної кількості. 

Скрін із сайту “Суспільне.Чернігів”

У 2024 році чернігівські сайти почали маркувати рекламні матеріали відповідно до законодавства, також майже зникла комерційна джинса.  За період дослідження   ми побачили  лише  0,7% матеріалів  політичної контрагітації, 0,5% – неналежно маркованої комерційної реклами і 0,2% – комерційної джинси. Для порівняння, за результатами моніторингу вересня 2023 року, 6% – становила комерційна і політична джинса, 2% – неналежно маркована комерційна реклама, ще 0,3% – контрагітація.  

Припустимо, що оскільки  за цей рік усі медійні ресурси, внесені до моніторингу, офіційно зареєструвалися в Нацраді з телебачення та радіомовлення, то тепер вони більш старанно дотримуються норм законодавства.  

Під час проведення гендерного моніторингу чернігівських онлайн медіа з’ясувалося,  що чоловіки домінують в новинах у співвідношенні 3 до 1. Причиною такої тенденції є  велика кількість новин про війну та перевага чоловіків на керівних посадах.  Водночас під час підготовки матеріалів редакції насамперед зважають на тематику та доцільність, а не на забезпечення гендерного балансу, кажуть керівники місцевих сайтів. 

У новинах чернігівських онлайн-видань немає відвертих гендерних стереотипів. Також всі опитані ІМІ редактори чернігівських онлайн медіа заявили, що під час підготовки матеріалів використовують фемінітиви.  

Нові медіа і старі проблеми   

 У 2024 році проблеми друкованих видань нікуди не поділися. Місцеві газети, особливо районки, що виходять в невеликих громадах, продовжували боротися за своє виживання. На це впливало зниження передоплат, проблеми з доставкою від “Укрпошти”, критична нестача кадрів та фінансування.   

Так, ріпкинська районна газета “Життя Полісся” на Чернігівщині на кілька тижнів призупиняла  вихід через мобілізацію бухгалтера, який відповідав і за верстку.  

5 грудня вийшов останній номер газети «Вісті Борзнянщини», однієї з найстаріших районних газет Чернігівщини.  

“Є проблема з кадрами. І причина — гроші, і наслідки — гроші.  Я втомився, коли місяцями не отримуєш зарплату, два роки не йдеш у відпустку, нема рекламодавців. А їх бракує в такому маленькому містечку. Чекати далі не став. Бачу, що далі накопичувати борги не варто” – розповів редактор газети Сергій Близнюк.   

Чи не єдиним новим медіа, яке з’явилося в 2024 році в Чернігові, став онлайн-журнал про місто Pechera.info, який запустила в жовтні 2024 року Чернігівська Медіа Група. Журнал вийшов за фінансової підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його формат передбачає менше новин, натомість є розділ з колумністикою, відео власного виробництва та експертні огляди на економічну, військову, політичну, історичну і стоп-фейк тематики. 

Фото – фейсбук Pechera.info

Відбиття на медіа політичного протистояння в Чернігові  

У 2024 році в Чернігові максимально загострилося політичне протистояння між чернігівськими міською радою та військовою адміністрацією, в яке втягнута низка чернігівських медіа та пабліків у соцмережах. Міську військову адміністрацію в Чернігові створили в лютому 2023 року. Це відбулося після відсторонення з посади міського голови Владислава Атрошенка за адміністративне правопорушення на підставі рішення Львівського апеляційного суду. Відтоді до кінця 2024 року міськраду очолював  її секретар Олександр Ломако. Начальником Чернігівської міської військової адміністрації за поданням очільника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса призначили полковника запасу ЗСУ, командувача обороною Чернігова у 2022 році Дмитра Брижинського. 

Відтоді структури працюють паралельно. Взаємодія їхніх керівників супроводжувалася судовими позовами та публічними звинуваченнями опонентів в корупції, тиску, бездіяльності й блокуванні рішень. Гучні та часто агресивні заяви сторін з нібито дискредитувальними фактами з’являються в соцмережах, звідки їх “підхоплюють” окремі медіа. 

У медійному протистоянні на боці міської влади виступають, зокрема, телеканал “Дитинець”, який пов’язують з колишнім міським головою Чернігова Владиславом Атрошенком, комунальне телебачення “Новий Чернігів”, яке фінансується з міського бюджету, паблік “Чернігівський кисіль”. Натомість лояльних до військової адміністрації медійних ресурсів значно менше: сайт “Час Чернігівський” та окремі пабліки в соцмережах. 

Одним з гучних проявів медійної боротьби став вихід фільму на телеканалі  “Дитинець” “Чаус: 3 роки на посаді”. У фільмі журналісти підняли питання відсутності публічного звіту голови Чернігівської ОВА за три роки роботи на посаді та зібрали звинувачення від політичних опонентів на адресу керівника.  

У свою чергу, В’ячеслав Чаус на своїй фейсбук-сторінці назвав цей матеріал “брудним фільмом” і заявив, що вважає це відповіддю на відмову закрити корупційні провадження щодо колишнього міського голови Чернігова Владислава Атрошенка 

Кінець року ознаменувався загостренням політичної боротьби в Чернігові. Виконуючий обов’язки міського голови секретар ради  Олександр Ломако подав заяву про відставку, але міська рада не змогла обрати нового секретаря ради. Тож депутати Чернігівської міськради уповноважили заступника міського голови Віктора Геращенка тимчасово виконувати адміністративно-управлінські  функції виконавчих органів міськради. 

Політичне протистояння поставило під загрозу існування комунального телеканалу  

Ще одним з результатів політичного протистояння в Чернігові  стало розпорядження начальника міської військової адміністрації міста Чернігова Дмитра Брижинського про скорочення фінансування з міського бюджету телерадіоагентства “Новий Чернігів” . Це поставило існування телеканалу під загрозу закриття, оскільки річний кошторис фінансування з місцевого бюджету розрахований тільки на виконання захищених статей видатків – зарплат працівників та комуналки, заявляють на телеканалі. 

У 2025 році фінансування телеканалу теж під питанням, повідомила в коментарі представнику ІМІ директорка телеканалу Наталія Левочко. Через політичну кризу загалом бюджет Чернігова на 2025 рік станом на кінець грудня не затвердили, як і Програму фінансування телеканалу на наступний рік.  

Скандал з темниками та чернігівський слід 

У травні 2024 року в Україні розгорівся скандал з темниками, після того як  “Українська правда” опублікувала матеріал про те, як Офіс президента взяв під контроль інформаційну агенцію Укрінформ під час керівництва Олексія Мацуки. Зокрема, йшлося в статті, той запровадив цензуру та темники з позначеннями, які теми потрібно висвітлювати кореспондентам в областях, у кого брати чи ні коментарі. Прізвище та ім’я радника голови Чернігівської ОВА Андрія Подорвана збігається з автором документів, яке зафіксоване в метаданих темників, що отримували працівники регіональних філій Укрінформу. Наприклад, кореспондент агентства Укрінформ у Чернігівській та Черкаській областях Юрій Стригун повідомив, що в грудні 2023 року отримав від редактора темник з бажаними та небажаними спікерами в Чернігівській області.  

Андрій Подорван причетність до “темників” відкидав, звинувачував в наклепі політичних опонентів та грозився подати до суду.   За кілька місяців після скандалу кореспондент агентства Укрінформ у Чернігівській та Черкаській областях Юрій Стригун звільнився, а головне управління Національної поліції України у Києві повідомило, що  не знайшло підстав для відкриття кримінального провадження щодо темників в державному інформагентстві Укрінформ. 

Розслідування кримінальних справ по журналістським статтям традиційно затягується  

2024 рік не приніс зрушень в розслідування кримінальної справи щодо перешкоджання професійній діяльності знімальній групі місцевого телеканалу “Дитинець”.  

Розслідування справи триває з березня  2023 року, коли журналістам “Дитинця” чернігівський бізнесмен та екскандидат у депутати Сергій Берестовий зламав камеру та перешкоджав проводити зйомку в публічному місці. І хоча чернігівська поліція одразу в день нападу відкрила кримінальне провадження за статтею “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”, перспективи притягнення до відповідальності за цей інцидент стають дедалі примарнішими. 

Як повідомила представнику ІМІ редакторка  телеканалу “Дитинець” Ірини Ломонос, за цей рік розслідування майже не зрушило з місця. “Ще в травні тільки після нашого клопотання провели дактилоскопічну експертиза. Про її результати нам не повідомили і ми їх дізналися тільки після дзвінка дізнавачці. Та повідомила, що сліди не чіткі і не дозволяють встановити їх приналежність. З приводу психолого-лінгвістичної експертизи, які слідчі  відправили до Києва, повідомила, що в організації, яка проводить ці експертизи, велика черга і тому результати будуть не раніше січня 2025 року”, – розповіла редакторка. 

Ситуація  з розслідуваннями журналістських справ у Чернігівській області, залишається незмінною – розслідування затягується, а  більшість із них закриваються за відсутністю складу злочину. Так, за даними облуправління поліції, наданими на запит ІМІ, у 2022 – 2023 роках поліція проводила досудове розслідування в дев’яти кримінальних провадженнях за фактами перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. Сім з них закрили у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, у двох справах розслідування ще триває. У поліції також повідомили, що торік в жодній зі справ нікому не було повідомлено про підозру.  

Фіксація війни в книгах, фотовиставках та документальных проєктах  журналістів  

Чернігівські журналісти одразу почали узагальнювати та систематизувати інформацію про активні бойові дії на Чернігівщині після 24 лютого 2022 року і до звільнення області. Продовжується ця робота у різних форматах  і в 2024 році.  Чернігівська журналістка Олена Лазуна видала свою другу книгу з історіями містян про облогу Чернігова в лютому-березні 2022 року “Я пообіцяла вижити …”.   

Дві книги підготував редактор місцевого онлайн-медіа “Челайн” Павло Солодовник –  англомовна версія книги  “Боротьба нескорених: хроніка війни і злочини російських окупантів на Чернігівщині” та  “Серед мрій і реальності: історії, що формують націю”.  

Фото книга “Боротьба нескорених: хроніка війни і злочини російських окупантів на Чернігівщині,  Фото – Павла Солодовника

Місцевий фотограф Влад Спешилов презентував  фотокнигу “04:35 Чернігів”, в якій зібрано портрети та історії чернігівців, що працювали й допомагали під час блокади міста.  

У жовтні 2024 року в німецькому місті Шверін у центрі документації відбулася  фотовиставка “Репортаж з блокадного Чернігова” з роботами чернігівського журналіста й фотографа Владислава Савенка та фотографа Валентина Бобиря. 

“Суспільне Чернігів” у квітні 2024 року  презентувало документальний фільм “Трагедія в драмі”, який розповідає про ракетний удар по Чернігівському обласному драматичному театру ім. Шевченка 19 серпня 2023 року. Тоді сім людей загинули й 214 отримали травми. 

Підтримка журналістів від  Медіабаза Чернігів  

У 2024 році в Чернігові, як і в десяти інших регіонах України, за підтримки Інституту масової інформації продовжила свою роботу Медіабаза Чернігів як центр підтримки місцевих журналістів для роботи в умовах воєнного стану.  

За цей рік Медіабаза Чернігів провела десяток  тренінгів для медійників про домедичну допомогу, монетизацію медіа, написання грантів для медійних проєктів, інструментів штучного інтелектурозслідування воєнних злочинів,  навчання з медіаграмотності для молоді та інших.    

Завдяки підтримки Медіабаза Чернігів в 2024 році дев’ять редакцій  області отримали в користування засоби альтернативного живлення – зарядні станції та повербанки.  

Форум “Медіа прикордонних громад” у вересні 2024 року організований Медіабазою,   зібрав  45 журналістів з Чернігівської, Сумської та Житомирської областей. Крім російських обстрілів медійники і медійниці говорили про мобілізацію персоналу, кадровий голод, недопуск на місця подій та потребу в трансформації. 

Попри всі виклики й труднощі українські журналісти постійно розвиваються і вдосконалюють свої вміння і навички, зазначила в промові під час форуму  директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк. “Зараз ми переживаємо дуже складний період, адже ми стикаємося з викликом війни, нових технологій, соцмереж, куди відтікає аудиторія, відтікає реклама, ми змушені трансформуватися. Також ми стикаємося з економічним викликом – немає зараз достатнього фінансування на регіональному рівні. Це змушує вас постійно виходити із зони комфорту та постійно розвиватися”, – розповіла вона. 

Фото Оксана Романюк, директорка ІМІ. Автор фото – Владислав Савенок

З травня по грудень 2024 року в Чернігові виходило  суспільно-політичне токшоу “Що відбувається?”. Це був спільний проєкту “Суспільне Чернігів”, регіонального хабу Інституту масової інформації Медіабаза Чернігів та ГО “Чернігівський освітній центр “Ініціатива”.  Токшоу транслюється онлайн на офіційному каналі медіа в YouTube 

Формат дозволив залучати до дискусії не лише незалежних експертів, але й аудиторію: глядачі мали можливість поставити запитання та отримати відповідь експерта одразу в прямому ефірі. У 2025 році Медіабаза Чернігів продовжить  свою роботу, тож, чернігівські медійники можуть розраховувати на підтримку та навчання і надалі. 

Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте